Αρχική Αθλητικα Αγρίεψε η Βραζιλία 5-0 το Περού και πήγε στους 8!

Αγρίεψε η Βραζιλία 5-0 το Περού και πήγε στους 8!

1961

Αγριεμένη και χωρίς τον ηγέτη της Νεϋμάρ η Εθνική Βραζιλίας διέλυσε και το Περού και τους αμφισβητίες της.

Με το επιβλητικό 5-0 και με χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις η “Σελεσάο” προκρίθηκε στον επόμενο γύρο (στους 8)μαζί με την Βενεζουέλα ,η οποία κέρδισε 3-1 τη Βολιβία.

Μετά το 3-0 (Κασεμίρο,Φιρμίνο, Εβερτον) ημίχρονο η Βραζιλία ανέκοψε φανερά το ρυθμό και δεν επεδίωξε διαστημικό σκορ για να εκδικηθεί τους “Ίνκας” την ομάδα που την είχε αποκλείσει στη μία και μοναδική φορά που αποκλείστηκε στο “Κόπα Αμέρικα”.

Ο “παλιός” Ντάνι Αλβες έκανε το 4-0 και ο Γουίλιαν που πήρε το 10 από τον τραυματία(;) Νεϋμάρ σε αυτό το τουρνουά με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής στο “παραθυράκι” έκανε το 5-0.

Το πέναλτι έχασε ο Γεζούς στο 92.

Η Βραζιλία δεν έχει δεχθεί γκολ στους πρώτους τρεις αγώνες της προκριμακτικής φάσης.