Αρχική Αθλητικα Ισπανία-Αργεντινή στον τελικό του Μουντομπάσκετ!

Ισπανία-Αργεντινή στον τελικό του Μουντομπάσκετ!

1946

Με τη συνοδεία μιας (ακόμα…)άθλιας μετάδοσης απο τον Βαγγέλη Ιωάννου,οι φωνές και οι φράσεις του οποίου προσβάλλουν την αισθητική και τη νοημοσύνη μας,η Αργεντινή νίκησε δίκαια τη Γαλλία και θα διεκδικήσει τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή κόντρα στην Ισπανία.

Απλώς αν δεν ακούσατε την περιγραφή του,αναζητείστε την και αν σας αρέσει δώστε του συγχαρητήρια…

Νωρίτερα η Ισπανία με συγκλονιστικό τρόπο και με κόντρα διαιτησία σε κρίσιμα σημεία νίκησαν στη δεύτερη παράταση την Αυστραλία.

Σε όλο τον αγώνα η Αργεντινή δεν άφησε περιθώρια στη Γαλλία να ελπίζει ,καθώς σε όλο το παιχνίδι ήταν μπροστά καθαρά.

Συγκλονιστικός και πάλι ο 40χρονος Σκόλα,πρώτος σκόρερ (28 πόντους),με…13 ριμπάουντ ,με ασίστ με τα όλα του.

Τελικό σκορ: 80-66 με συνοδεία μιας φράσης απο τον Ιωάννου που ακούστηκε σαν κάτι “γελάνε και τα κοκκόρια τους”…

Η Ισπανία που ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ με την Αυστραλία ,που έπαιζε …ξύλο με την ανοχή των διαιτητών,ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό,παραλίγο να πάρει την πρόκριση απο εκεί με τρίποντο κάτω απο το κέντρο,και στη δεύτερη παράταση νίκησε με 95-88.Οι Αυστραλοί πάντως ήταν εξαιρετικά μαχητικοί και αν δεν στηρίζονταν επιθετικά μόνο σε δυο παίκτες θα είχαν καλύτερη τύχη.

Την Ισπανία σήκωσαν στην πλάτη τους οι Μαρκ Γκασόλ,Ρούντι,Γιούλ και Ρούμπιο.