Αρχική Αθλητικα Κίτρινο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης λόγω Μποχωρίδη!

Κίτρινο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης λόγω Μποχωρίδη!

1781

Κίτρινο χρώμα πήρε τελικά το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Ο Αρης με ηγέτη τον Λευτέρη Μποχωρίδη,ο οποίος τον πήρε στην πλάτη του στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της παράτασης και με προσωπικές ενέργειες έδωσε τη νίκη με τελικό 85-82.

Νωρίτερα ο Αρης ειχε βγάλει τα μάτια του μόνος πολλες φορές.Εχασε και διαφορά 14 πόντων και στο τέλος της κανονικής διάρκειας στο 1,5 λεπτό έχασε διαφορά 7 πόντων καθως ο Σμίθ ισοφάρισε με τ΄ριποντο που αδικαιολόγητα έδωσε ο Αρης αντι να κάνει φάουλ.

Για τον Σούλη Μαρκόπουλο,που έχει περάσει πολλά κύματα με τον ΠΑΟΚ.Ήταν πρωτόγνωρα αισθήματα στο παθιασμένο και γεμάτο απο φίλους του γηπεδούχου Αρη Παλέ.

Ο Μποχωρίδης πήρε κρίσιμο ριμπάουντ,ισοφάρισε την κανονική διάρκεια και στο τέλος της παράτασης με προσωπική ενέργεια πήρα φάουλ,αφού ο Τσόχλας δεν μπορούσε να τον ανακόψει αλλιώς.Ευστόχησε στην πρώτη βολή, εσκεμμένα αστόχησε στη δεύτερη για να ροκανίσει τα 2,5 δευτερόλεπτα που έμεναν,αλλά πήρε το ριμπάουντ ο ίδιος και με πολύ δύσκολη προσπάθεια έβαλε καλάθι.

Στο τέλος τον έλιωσαν συμπαίκτες,παράγοντες και φίλαθλοι στις αγκαλιές τους.