Αρχική Αθλητικα Μαγικός Γιάννης στο ΝΒΑ-Εκπληκτικοί Ελληνες στο “χορτάρι”!

Μαγικός Γιάννης στο ΝΒΑ-Εκπληκτικοί Ελληνες στο “χορτάρι”!

694

Εκπληκτικός ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στην “πρόβα” τελικών Ανατολής.Απέναντι στον άσπονδο φίλο του Κέβιν Ντουράντ έδωσε ρεσιτάλ και έκανε φετινό ρεκόρ βάζοντας 49 πόντους σε 36 λεπτά.Ετσι σφράγισε τη νίκη των μπάκς με 117-114 στην έδρα τους.Ο Ντούράντ έβαλε 42 πόντους.

Μετά το ματς ο Ντουράντ που έχασε τίτλους απο τον Γιάννη έφυγε στα αποδυτήρια χωρίς καν να χαιρετίσει αντιπάλους…Κάτι σαν τον Μαρτσουλιόνις που θυμήθηκε απόπειρα δωροδοκίας σοβιετικών παικτών απο τους Ελληνες στον τελικο που έχασαν το 1987…

Απέτυχε ,λέει το παραμύθι η απόπειρα,αλλά ο άλλοτε σταρ (και του ΝΒΑ) Μαρτσουλιόνις δεν μπόρεσε να εξηγήσει την ήττα τους.

Στο χορτάρι η Σασουόλο με εκπληκτιό τον Κυριακόπουλο,αν και έμεινε με 10 παίκτες και έφαγε γκολ από την Αταλάντα,ισοφάρισε (1-1)και έχασε πέναλτι να πάρει και τη νίκη…Ξαναθυμηθείτε την κατάρρευση του Παναθηναϊκού απένατι σε πάικτες κάτω ραφιού…

Εξαιρετικός ήταν και ο Λυκογιάννης που έπαιξε 81 λεπτά απέναντι στον Μανωλά στην έδρα της Νάπολι και το ματς έμεινε στο 1-1 επίσης.Ετσι η Νάπολι έχασε ευκαιρία να ισοβαθμίσει στη β θέση με Αταλάντα,Γιουβέντους και Μίλαν .Μία τους θα μείνει εκτός 4άδας και Τσάμπιονς Λίγκ.

Η Γιουβε που παραπατάει συχνά αν δεν είχε τον Ρονάλντο θα έχανε απο την Ουντινέζε.Ο Κριστιάνο ισοφάρισε το 84 και με πε΄ναλτυ έκανε το 2-1 στο 8