Αρχική Αθλητικα Εκοψαν ανάσες τα πρωταθλήματα σήμερα και το ΠΑΟ-ΑΕΚ

Εκοψαν ανάσες τα πρωταθλήματα σήμερα και το ΠΑΟ-ΑΕΚ

770

Αυτοί είναι αγώνες,αυτά είναι πρωταθλήματα!Και μαζί ένα ακόμα ντέρμπι απο τα παλιά με Παναθηναϊκό-ΑΕΚ στο μπάσκετ.

Με τη σειρά:

Στις τρεις (από τις 5) μεγάλες δυνάμεις του ευρωπαϊκού πδοσφαίρου,δηλαδή σε Αγγλία,Ιταλία,Γαλλία,έπεσαν αυλαίες ,αναδείχθηκαν πρωταθλητές και έσπασαν καρδιές μέχρι το τελυταίο λεπτό.

Η Τότεναμ έχανε μέχρι το 80 με 2-1 απο τη Λέστερ και στο τσάμπιονς Λίγκ πήγαινε η Λέστερ που ήθελε νίκη και ισοπαλία ή ήττα της Τσέλσι στην Αστον Βίλα.Η Τσέλσι έχανε 2-0,μείωσε σε 2-1 απλά.Ο αμφισβητημένος,λόγω του μυαλού τυ ουαλός Γκάρεθ Μπέηλ είναι ένας σουπερ ποδοσφαιριστής.Μπήκε αλλαγή και με δυο γκολ-ποίημα στα τελευταία 8 λεπτά έκανε το 2-1 της Λέστερ 2-4.Την πέταξε έξω και η Τότεναμ βγήκε Ευρώπη σε βάρος της Αρσεναλ.Στο Μάντσεστερ έγινε αποχαιρετιστήρια τελετή στον γαμπρό του Μαραντόνα,τον Κουν Αγουέρο,ο οποίος πήγε στη Μπαρτσελόνα.Ταυτόχρον ακι απονομή.Ο Αγουέρο έβαλε 2 γκολ και έφυγε με 185 συνολικά,δηλαδή ένα κάθε 100 αγωνιστικά λεπτά!

Θρίλερ στην Ιταλία μέχρι τέλους με χαμένη την Νάπολι του Μανωλά, ο οποίος έπαιξε στο δραματικό 1-1 στο γήπεδό της με την Βερόνα.Αν η Νάπολι κέρδιζε(προηγήθηκε στο 61…)θα πήγαινε Τσάμπιον Λιγκ αφήνοντας έξω την μεγάλη Κυρία,Γιουβέντους και όχι την Μίλαν που κέρδισε στην Αταλάντα!

Στη Γαλλία η μεγάλη Παρί,έχασε τον τίτλο από τη Λίλ(όταν πήρε τα πάνω της πριν μερικά χρόνια είχε στοπερ τον Στάθη Ταυλαρίδη…) η οποία χρειαζόταν νικη και την πήρε.

Στην Αθήνα ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ έπαιξαν το τρίτο ματς στα ίσα και πάλι.Κέρδισε ο Παναθηναϊκός ,επειδή παίκτες του έβγαιναν μπροστά όταν εκείνος που ειχε τη “σκυτάλη”ξέμενε.

Ξεκίνησε με φανταστικό Χεζόνια,συνέχισε με φανταστικό Μήτογλου,από δίπλα φανταστικός Μπέντιλ και στα κρίσιμα ο Παπαπέτρου και ο Γουάϊτ και ο Σαντ ρος έβαζαν λιθαράκι όταν η ΑΕΚ έφτανε και στους 3 πόντους απόσταση.Τελικό σκορ 93-84!