Αρχική Αθλητικα Μαύρη Πέμπτη για ΠΟΚ-Μόνο ο ΠΑΟΚ έλαμψε!

Μαύρη Πέμπτη για ΠΟΚ-Μόνο ο ΠΑΟΚ έλαμψε!

87

Ο Ολυμπιακός συνετρίβη με 5 γκολ εκτός έδρας από την Φράιμπουργκ και ο ΠΑΟ τον ακολουθούσε κατα πόδας στη συντριβή μέχρι τις αρχές του δευτέρου(πράσινου)ημιχρόνου,όπου έχανε κι αυτός με 3-0 στην έδρα της Βιγιαρεάλ

Ομως ο ΠΑΟ που δέχθηκε γκολ πάλι απο βλακώδεις αμυντικές προσπάθειες αντέδρασε-σε αντίθεση με τον κάκιστο Ολυμπιακό- και έφυγε με το αχ από το γήπεδο της Βιγιαρεάλ.Μείωσε σε 3-2,του ακυρώθηκε για λίγους πόντους ένα τρίτο γκολ και έχασε και μια μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις για το 3-3.Βέβαια ο Μπρινιόλι αυτή τη φορά τον κράτησε μέσα στο παιχνίδι με σπουδαίες αποκρούσεις(μία τριπλή)και έδειξε ότι ξεπέρασε τις (μάλλον)χαλαρές εμφανίσεις.

Η ΑΕΚ μόλις δέχθηκε γκολ με πέναλτυ και έμεινε με 10 παίκτες(Γκατσίνοβιτς) για μισή ώρα αντέδρασε σωστά και όχι μόνο δεν δέχθηκε άλλο γκολ από την Μπράϊτον,αλλά απειλούσε,παίζοντας εξαιρετικά μαχητικά μέχρι το τέλος με ισοφάριση.

Οι τρεις ομάδες του πάλαι ποτέ ΠΟΚ ελπίζουν βασιμότατα,αν όχι με βεβαίότητα μόνο στην τρίτη θέση του Γιουρόπα,η οποία δίνει εισιτήριο στο Κονφερενς λιγκ.Η ΑΕΚ ελπίζει καθώς ο Αγιαξ ,αν και έμεινε στη Μασσαλία με 10 παίκτες στο 3-2 ισοφάρισε σε 3-3 και δέχθηκε γκολ με πέναλτυ στις καθυστερήσεις,μένοντας τελευταίος στη βαθμολογία.

Η βραδιά ήταν λαμπερή μόνο για τον ΠΑΟΚ που παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κέρδισε την Αϊντραχτ στη Φραγκούρτη με 2-1.Ετσι τερμάτισε πρώτος στον όμιλό του στο Κόνφερενς και εκεί μάλλον θα έχει παρέα και τις άλλες τρεις ελληνικές ομάδες.

MΠΑΣΚΕΤ

Ο Αταμάν πήγε να κάνει “ματ”στον Ομπράντοβιτς κρατώντας τον Κώστα Σλούκα στον πάγκο όταν οι άλλοι έπαιζαν καλά και ξέφυγαν 4 λεπτά πρι το τέλος της αναμέτρησης με 10 πόντους και με 5 πόντους στα 90 δευτερόλεπτα.

Δεν ήξερε ο καημένος τι εστι Ομπράντοβιτς…Δεν ρώταγε τουλάχιστον;

Ο Ζέλικο τον έπνιξε σε αυτά τα 89 δευτερόλεπτα,έχασε την ευκαιρία να τον κερδίσει στην κανονική διάρκεια και όταν το παιχνίδι πήγε στην παράταση όλοι ήξεραν ότι ο Ομπράντοβιτς με την Παρτίζαν θα κερδίσουν άνετα.Οπερ και εγένετο με τελικό 92-87 και κατά κράτος ήττα του Αταμάν που δεν έβγαλε σχεδόν απο το παρκέ Γκράντ,Γκριγκόνις και Μήτογλου,ενώ έδωσε λιγότερο απο το μισό χρόνο στον Σλούκα….Και το πλήρωσε οδυνηρά στο τέλος…

Ο Μπαρτζώκας επίσης δεν ήταν σε καλή βραδυά και παρότι ο Ολυμπιακός και πάλεψε και ξέφυγε στο σκορ προς το τέλος εν τέλει υπέκυψε στη Μονακό του Τζέϊμς,ο οποίος ουσιαστικά (ξανα)νίκησε μόνος του τον Ολυμπιακό με 24 δικούς του ποντους.Ουκαπ και Κάναν ήταν για τον Ολυμπιακκό οι καλύτεροι στο 85-77

Αντίθετα ο μαθητής του Ζέλικο και νυν προπονητής της Φενέρ εντυπωσίασε την ευρωλίγκα καθώς υποχρέωσε στην παράταση τη Ρεάλ στην πρώτη της ήττα στην φετινή ευρωλίγκα.Ο Ιτούδης φαινόταν,οπως και ο Ομπράντοβιτς χαμένος καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα η Ρεάλ είχε το πάνω χέρι.

Με μεγάλα σουτ απο παίκτες που παίρνουν αυτοπεποίθηση από τους προπονητές  ανέτρεψε όλες τις διαφορές και στο φινάλε κέρδισε με 100-99…