Αρχική Αθλητικα Γλυκόπικρο βράδυ για τον Θρύλο!Ηττα στο “Καραϊσκάκης”,μεγάλη νίκη στο ΣΕΦ!

Γλυκόπικρο βράδυ για τον Θρύλο!Ηττα στο “Καραϊσκάκης”,μεγάλη νίκη στο ΣΕΦ!

1340

Ο Ολυμπιακός χωρίς τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη σίγουρα μπορεί καλύτερα!

Χωρίς τον καλό Φορτούνη …χειρότερα!

Γιατί απλά ο Σπανούλης δεν είναι κάτω των 32 να μπορέι να κάνει τη διαφορά.Ετσι κάνει τον…αρχηγό.Και ο Ολυμπιακός κινδυνεύει να μείνει εκτός 8άδας στην Ευρωλίγκα.

Χωρίς τον αρχηγό,χωρίς άλλες μεταγραφές ακόμα στο γήπεδο με τους πολύ καλόύς παίκτες που έχει και οι οποίοι δεν χρειάζονται να αποδείξουν τίποτα χτυπάει τώρα στα ίσα την πρόκριση.

Στον ποδοσφαιρικό Ολυμπιακό ο αρχηγός Φορτούνης αν δεν βρει τη φόρμα του δεν προσθέτει κάτι “εξτρά” στην ομάδα.

Ο τραυματισμός του τον έχει ρίξει πίσω και σήμερα μπήκε στο τελευταό μισάωρο για να δώσι ώθηση και να κερδίσει ο Ολυμπιακός την Αρσεναλ,ώστε να πάρει προβάδισμα προκρισης.

Ο Ολυμπιακός όμως έχασε από την Αρσεναλ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, η οποία είναι φέτος χειρότερη απο την νεανική Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ.Η Γιουναίτεντ όμως πήρε ισοπαλία προκρισης στο Μπρυζ με 1-1.

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε γκολ απο τον Λακαζέτ στο 82 και η πρόκριση απομακρύνεται πολύ ,αφού χρειάζεται νίκη με δυο γκολ διαφορά.

Ο καλός Ολυμπιακός μπορεί να τα βάλει,αλλά θα είναι όσο καλός πρέπει;

Στα άλλα μάτς η ομάδα του κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη) έφερε 1-1- στην έδρα της με την Σέλτικ.

Η Μπενφίκα του Βλαχοδήμου έχασε 2-1 εκτός από την Σαχτάρ ντόνετσκ ,αλλά μπορεί την πρόκριση.Και οι δυο Ελληνες διεθνείς έπαιξαν 90λεπτο..

Ξεχώρισε ακόμα η νίκη 2-0 εκτός της Ιντερ(λουντογκορετς) ,η ήττα 2-0 εκτός του Αγιαξ από την Χετάφε,η ήττα εντός του ΑΠΟΕΛ με 3-0 από την Βασιλεία,η νίκη της Γούλβς με 4-0 επι της Εσπανιόλ.Η Αλκμααρ χωρις τον τραυματία Χατζηδιάκο έφερε εντός 1-1 με την πολωνική Λάσκ.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Στο μπάσκετ που έγινε λίγο πριν τον ποδοσφαιρικό αγώνα του “Καραϊσκάκης” στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός χρειάστηκε μία μόνο καλή περίοδο ,τη δεύτερη για να πάρει διαφορά (23-12)και να την κρατήσει από  μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Στις άλλες τρεις περιόδους το σκόρ ήταν στον πόντο και δυο κέρδισε η Βιλεμπάρν,δυο (συνολικά)ο Ολυμπιακός.Τελικό σκορ 77-68 με ηγέτη τον παροπλισμένο εντελώς επι Σπανούλη Βεζένκοφ.Πολύ καλός ο Ελις,ο Παπανικολάου και ο Νικολαίδης στην άμυνα.

Με τις προσθήκες ο Ολυμπιακός του Μπαρτζώκα σίγουρα μπορεί την ανατροπή και την πρόκριση στην 8άδα.Μετά όλα είναι ανοιχτά…