Αρχική Αθλητικα Ανοστο(0-0) ντέρμπι αιωνίων με Έλληνες αρχηγούς-Σαρωτικός Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα!

304

Άνοστο ήταν το ντέρμπι στο κατάμεστο “Καραϊσκάκης” και Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έφυγαν με μηδενική ισοπαλία.

Το ντέρμπι πήρε φωτιά στο 89′ όταν ο Βρουσάϊ που μόλις είχε μπει αλλαγή έβαλε γκολ αλλά το “μηχάνημα” το ακύρωσε ως οφ σάϊντ στο ξεκίνημα της φάσης,υπό τις έντονες διαμαρτυρίες της ηγεσίας του Ολυμπιακού που με επικεφαλής τον Βαγγ.Μαρινάκη βρέθηκε στο…γρασίδι!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε το 6λεπτο των καθυστερήσεων με 10(αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη-χέρι ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος,αλλά και πάλι ήταν καλύτερος του συνεχώς αμυνόμενου ΠΑΟ που δεν έκανε καθόλου καλό παιχνίδι.

Είχε μια ευκαιρία πάντως στο τέλος του ματσ με σουτ του Σπόραρ που κατέληξε 2-3 εκατοστά άουτ με εξουδετερωμένο τον Πασχαλάκη.

Ο Ολυμπιακός είχε καραμπινάτες ευκαιρίες  για 3-4 γκολ με τους Μπακαμπού,Κανός αλλά δεν τις μετέτρεψε σε γκολ.

Αρχηγοί των ομάδων ήταν οι Κουρμπέλης-Παπσταθόπουλος και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με 3 Έλληνες στις συνθέσεις τους.

Κίτρινες κάρτες: Χουάνγκ, Παπασταθόπουλος, Βρουσάι – Μπρινιόλι, Ρούμπεν, Πούχατς

Κόκκινες κάρτες: 90’+9 Παπασταθόπουλος

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ (81′ Ραμόν), Χουάνγκ, Εμβιλά, Φορτούνης (81′ Βαλμπουενά), Μπιέλ (68′ Μασούρας), Κανός (88′ Βρουσάι), Μπακαμπού (68′ Ελ Αραμπί).

Στον πάγκο: Τζολάκης, Ντόη, Σαμασέκου, Κασάμι.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (61′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (73′ Πούχατς), Κουρμπέλης (73′ Τσέριν), Ρούμπεν, Μπερνάρ (88′ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Μαντσίνι, Ιωαννίδης (60′ Σπόραρ).

Στον πάγκο: Λοντίγκιν, Κλεϊνχέισλερ, Σάντσες, Μάγκνουσον.

Διαιτητής: Ζοάο Πινέιρο Βοηθοί: Μπρούνο Ζεσούς, Λουτσιάνο Μάια Τέταρτος: Περράκης VAR: Φάμπιο Μέλο AVAR: Μεϊντανάς

Ο ΠΑΟΚ ήταν επίσης άτυχος στα Γιάννενα,όπου άφησε κι αυτός με μηδεινική ισοπαλία δυο βαθμούς.Στο τέλος του ματς είχε δοκάρι και 3-4 καλές ευκαιρίες.

Η ΑΕΚ δεν ήταν επίσης σαρωτική παρότι ο Αστέρας έμεινε για 90 λεπτά με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκε παίκτης του στο 5ο λεπτό.Τελικά έβαλε γκολ στο 32ο λεπτό με τον Αραούχο και το τελικό 2-0 ο Γκατσίνοβιτς στο 76.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Σαρωτικός ήταν στο β ημίχρονο και στην Ισπανία ο Ολυμπιακός και νίκησε τη Βαλένθια διατηρώντας την α θέση στην ευρωλίγκα και παίζοντας αυτή τη στιγμή το πιο πλήρες μπάσκετ σε άμυνα,επίθεση και πάγκους.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92.

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1), Κλαβέρ 8 (2), Πρέπελιτς 21 (5), Πραντίγια, Ουέμπ 14 (4), Λόπεθ-Αροστεγί 2, Τζόουνς 5, Ράντεμπάουχ 7 (1), Έβανς, Ντούμπλιεβιτς 9 (3), Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 6.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 13 (3), Κέιναν 7 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 5, Σλούκας 10 (1), Βεζένκοφ 20 (1), Παπανικολάου 22 (4), Μπολομπόι, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11 (3).

Σημαντική απο πλευράς γοήτρου νίκη επι της Σερβίας πέτυχε η Εθνική μπάσκετ με τα “δεύτερα”,αφού οι παίκτες των ομάδων που έχουν υποχρεώσεις στην Ευρώπη δεν παίζουν.

Οι Σέρβοι αντίιθετα καίγονταν για τη νίκη και έφεραν Μιλουτίνοβιτς ,Γιόβιτς και Νταβίντοβατσ,ανάμεσα σε άλλους.Κορυφαία φάση καλάθι του Μωραϊτη από την μία μπασκέτα στην άλλη!!!

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80κ.α., 97-92 παρ.

Ελλάδα (Σωτήτης Μανωλόπουλος): Φλιώνης 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 10 (2), Μωραΐτης 23 (3), Μουράτος 9 (1), Ρογκαβόπουλος 28 (5), Χατζηδάκης 4, Χουγκάζ 8, Γόντικας 6, Κουζέλογλου 1, Πάπας, Τολιόπουλος 3 (1), Τσαλμπούρης 2.

Σερβία (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Ντάνγκουμπιτς 6, Νταβίντοβατς 11 (2), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Γιάραμαζ 7 (1), Ραντάνοβ 7, Γέρεμιτς 9 (3), Γιόβιτς 5, Μιλουτίνοβ 24, Ρίστιτς 10, Σίμανιτς, Ουσκόκοβιτς.

Σαρωτικοί είναι και οι Μπάκς και χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο,ο οποίος αποχώρησε τραυματισμένος στο 6ο λεπτό του αγώνα με τους ΜαϊάΜι Χιτς.Είχε προλάβει να βάλει 4 πόντους να πάρει 4 ριμπάουντ και να δώσει 4 ασίστ ενώ το τελικό σκορ ήταν 128-99