Αρχική Αθλητικα Η Εθνική ξεκίνησε με νίκη στην Β.Ιρλανδία στο Κύπελλο Εθνών Ευρώπης

Η Εθνική ξεκίνησε με νίκη στην Β.Ιρλανδία στο Κύπελλο Εθνών Ευρώπης

585

O διάσημος ποδοσφαιριστής και όχι επιτυχημένος σε μεγάλο επίπεδο ως τώρα προπονητής Γκουστάβο Πογέτ έκανε καλό ξεκίνημα με την Εθνική Ελλάδας στο αποτέλεσμα.Νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Βόρεια Ιρλανδία από την οποία είχε χάσει εντός και εκτός σε εκείνη την άθλια περίοδο Ρανιέρι κλπ

Η Εθνική ήταν σοβαρή μέχρι το 70 ,ιδιαίτερα από τη μέση και πίσω.Πίεζε επιθετικά και αμυντικά δεν άφηνε τους Βόρειους να φτάσουν στην περιοχή με σοβαρή απειλή.Εβαλε ένα γκολ επειδή ο Μπακασέτας είναι αυτός που είναι και βρήκε μια μικρή τρύπα να σουτάρει.Εχασε μια ακόμα ευκαιρία με τον Γιακουμάκη,π΄ρωτο σκόρερ στη Σκωτία φέτος.Και μετά τίποτα.Μάλιστα μετά το 70 φαινόταν η Βόρεια Ιρλανδία ως η …Βραζιλία του 70!!!

Γιατί η Ελλάδα έτρεχε γύρω -γύρω απο τη μπάλλα,αλλά καθόλου με τη μπάλλα.Και στις πυκνές επισκέψεις γύρω και μέσα στην περιοχή μας η τύχη βοήθησε ώστε να βρεθεί η μπάλλα σε ιρλανδικά πόδια…

Στο τέλος η Ελλάδα έκανε…καθυστερήσεις παντού και κράτησε το γκολ.Πήρε το βάπτισμα του διεθνούς και ο Μπάλντοκ,ο οποίος μπήκε στις καθυστερήσεις στη θέση του Ρότα.Ο Μπάλντοκ (29 χρόνων)με γιαγιά ελληνίδα παίζει στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ(πρέμιερ σιπ αποκλείστηκε για άνοδο από τη Νότιγχαμ του Μαρινάκη) από το καλοκαίρι του 2017, μετρώντας πέντε γκολ και 13 ασίστ σε 166 αγώνες, ενώ κατά το παρελθόν έχει φορέσει τη φανέλα των Μίλτον Κέινς Ντονς, Όξφορντ Γιουνάιτεντ, Τάμγουορθ και Νορθάμπτον Τάουν

Στο όμιλό μας το Κόσοβο νίκησε την Κύπρο  2-0.Μέχρι τις 12/6 η εθνική μας θα δώσει άλλα τρία παιχνιδια για το Κύπελλο Εθνών της ΟΥΕΦΑ στη Γ κατηγορία.

Στην Ισπανία μόλις μπήκε ο Κριστιάνο στο 63 η Πορτογαλία ανέβηκε επίπεδο και με τη συνεχή πίεση ισοφάρισε την Ισπανία στο αντίστοιχο ματς της α κατηγορίας