Αρχική Αθλητικα Καλούτσικος ο Ολυμπιακός,καλύτερη η Λυών!

Καλούτσικος ο Ολυμπιακός,καλύτερη η Λυών!

1

Ο Ολυμπιακός ήταν καλούτσικος στη Γαλλία,αλλά η λυών,αν και δεν παίζει καλά στο γαλλικό πρωτάθλημα ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια μεν αλλά πιο δύσκολα από όσο δείχνει το 2-0.Μάλιστα ο Ολυμπιακός πήρε αυτογκολ στο 88 αλλά ακυρώθηκε για εκατοστά διότι ο νέος σταρ του βραζιλιάνος Ουίλλιαν που έκανε την προσπάθεια και ανάγκασε  τον Τσαλέτα Τσαρ να βάλει αυτογκόλ ήταν εκατοστά οφ σάϊντ…

Ο Ολυμπιακός και γλίτωσε γκολ αλλά και έχασε ευκαιρίες και γενικά οι καλύτεροι παίκτες ήταν οι δυο τερματοφύαλκες.

Ο Ολυμπιακός και η Λυών προς τιμήν τους έβαλαν παίκτες απο τις ακαδημίες του και ο Ολυμπιακός είδε την καλύτερη επιθετική του ενέργεια να την κάνει ο νεαρός Κωστούλας παίκτης των Ακαδημιών του.Παρά ελάχιστα εκατοστά ένα δύσκολο ανάποδο ψαλίδι δεν έκανε το 1-1 και στην κόντρα επίθεση η Λυών έβαλε το δεύτερο γκολ.

Ηταν ανοιχτό παιχνίδι και θα μπορούσαν να μπουν περισσότερα γκολ.Οι 3-4 Ελληνες παίκτες του Ολυμπιακού διακρίθηκαν και είναι σαφές ότι είναι εντελώς αδικαιολόγητες οι στρατιές ξένων.Αντίθετα παίκτες σταρ απο το εξωτερικό μπορούν να ανεβάζουν επίπεδο,όπως έδειξε με μια κινηση ο Γουιλλιαν που μπήκε αργά στο γήπεδο.

Οι μεγάλοι παίκτες έδειξαν τι μπορούν να κάνουν στο Λονδίνο.Η Τόττεναμ του Αγγελου Ποτσέκογλου έμεινε με 10 παίκτες απο το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 0-0.Με 10 παίκτες η Τόττεναμ κέρδισε 3-0 την Κάραμπακ.

Η Μπράγκα του πρώην προπονητή του Ολυμπιακού Καρβαχάλ γύρισε στα τελευταία λεπτά σε 2-1 το 0-1 της Μακάμπι.