Αρχική Αθλητικα Μαγικοί ο Γιάνναρος και ο Τάϊλερ,σούπερ η Εθνική Ελλάδας!Χατ τρικ ο Δουβίκας!

Μαγικοί ο Γιάνναρος και ο Τάϊλερ,σούπερ η Εθνική Ελλάδας!Χατ τρικ ο Δουβίκας!

450

Ο Γιάνναρος Αντετοκούνμπο με το γνωστό του πάθος για την Ελλάδα οδήγησε την επίσημη αγαπημένη των Ελλήνων στη νίκη στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.Θύμα η πανίσχυρη με 4-5 παίκτες από το ΝΒΑ Κροατία.

Το παιχνίδι ήταν κάθε άλλο παρά εύκολο και οι Κροάτες παρέταξαν ένα τοίχος με πανύψηλους και “κλασσάτους” παίκτες ,όπως ο πασίγνωστος και στην Ελλάδα “σούπερ”Μάριο Χεζόνια με το πέρασμα από τον ΠΑΟ και συνέχεια στη Ρεάλ…

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι χωρίς τον Γιάννη η Εθνική εύκολα(μάλλον)  ή δύσκολα θα έχανε από την Κροατία,η οποία προηγήθηκε με διαφορά στην αρχή,βρέθηκε πίσω με 17 πόντους από τα τρίποντα του Τάϊλερ Ντόρσεϊ και τον Γιάννη που κυριαρχούσε στις δυο ρακέτες.Μας έφτασαν στους 2 πόντους ,στο τέλος και ο συγκλονιστικός Γιάνναρος …έσβησε τα φώτα.Με τάπες και ριμπάουντ στην άμυνα και πολύ δύσκολα καλάθια στην επίθεση έδωσε τη νίκη στην Εθνική με 89-85.Στο τελευταίο δευτερόπλεπτο οι κροάτες έβαλαν ένα δύσκολο τρίποντο με τον καθαρά αμερικανό Σμιθ,τον οποίο,όπως και άλλους Αμερικανούς,πολλές άλλες ευρωπαϊκές ομάδες πολιτογράφησαν ταχύτατα…

Ο Ντόρσεϊ και ο Γιάννης είχαν απο 27 πόντους,καλός στην άμυνα ο Καλάθης ,καλοί και στις δυο πλευρές του γηπέδου οι Παπανικολάου και Αγραβάνης,κρίσιμες λύσεις και απο τον Παπαπέτρου και τον Σλούκα που ακόμα βρίσκονται σε  στάδιο ανάρρωσης.

Επόμενος παιχνίδι Σάββατο με την επίσης ισχυρότατη οικοδέσποινα(Μιλάνο)Ιταλία.

ΧΑΤ ΤΡΙΚ ΔΟΥΒΙΚΑ

Η Ουτρέχτη έχανε ως το 53 από την Φορτούνα στην ολλανδία.Ισοφάρισε στο λεπτό αυτό και στο 63 έβαλε τον Δουβίκα.Ο Ελληνας φορ μέχρι το 80 έβαλε τρία γκολ και η Ουτρέχτη κέρδισε 4-3

Με 1-0 κέρδισε εκτός έδρας και η Τράμζονσπορ με τον Μπακασέτα βασικό σε όλο το ματς.

Βασικός και ο Βλαχοδήμος στη Μπενφίκα μετά το ναυάγιο της μετραγραφής του στον Αγιαξ.Κέρδισαν δύσκολα οι “αετοί” με 2-1 στο …12 λεπτό των καθυστερήσεων!