Αρχική Αθλητικα Nτέρμπι με τα αιώνια παρατράγουδα,πράσινο τρένο στην Ευρωλίγκα!

Nτέρμπι με τα αιώνια παρατράγουδα,πράσινο τρένο στην Ευρωλίγκα!

350

Το ντέρμπι των αιωνίων καταλήγει πάντα σχεδόν στα αιώνια παρατράγουδα.Και πάντα αυτά είναι από βάσιμα,έως πολύ βάσιμα.Το δείχνει η επιμονή να γίνονται διαιτητές και τα …παιδιά των διαιτητών.Κάπου υπάρχει ένα βαρέλι και όχι βάζο με μέλι.Γιατί  για ένα βάζο δεν θα έβαζε ένας πατέρας που έχει ακούσει ό,τι χειρότερο για πολλά χρόνια ως διαιτητής ,το παιδί του στο “πόδι” του να ακούει κι αυτό τα ίδια.Εν προκειμένω λέγεται Πιτσίλκας,στο παρελθόν αλλιώς και στο ελληνικό ποδόσφαιρο αλλιώς.Ελληνική πατέντα και πρωτοτυπία.Γιατί είπαμε: το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ στην Ελλάδα είναι μόνο θέμα ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ σκηνής και οι επιχειρηματίες απλώς παγιδεύονται στη ρόδα που συνεχώς γυρίζει και δεν επιτρέπει αποβίβαση.Μόνο άλμα στο κενό…

Ο Ολυμπιακός κέρδισε το ντέρπι με 68-66 και ο Παναθηναϊκός φωνάζει επίσημα και ανεπίσημα για την διαιτησία.Το “φόρτωμα” του Γκουντάϊτις με δυο φάουλ στα 90 δευτερόλεπτα δεν αφήνει περιθώρια για σοβαρή συζήτηση.

Η “ΑΠΌΔΕΙΞΗ” ήρθε από την Ευρώπη.Ο Παναθηναϊκός νίκησε με ανατροπή την …μικτή πρωταθλητριών.Η Ολύμπια Μιλάνο έχει πάρει φέτος από κάθε πρωταθλήτρια ομάδα και ένα αστέρι.Πανάκριβο ρόστερ.

Ο Παναθηναϊκός που είχε σερί νίκες εντός εκτός στην Ευρωλίγκα ενώ έχανε με σχεδόν νταμπλ σκορ στην πρώτη περίοδο,όπως και στο Φάληρο δεν τα παράτησε.Οπως και στο Φάληρο.Ισοφάρισε όμως πιο δύσκολα την Ολύμπια του Μεσίνα.Στο τελευταίο λεπτό γύρισε από το μειον 15.Και είχε την ευκαιρία να κερδίσει το μάτς στο τελευταίο σουτ.Οπως και στο Φάληρο.Ο Μπέϊκον το έχασε.Οπως και στο Φάληρο,αλλά αυτή τη φορά χωρίς μαρκάρισμα που να φωνάζουν για φάουλ.

Στην παράταση ο ΠΑΟ που είχε ισοφαρίσει με εξαιρετικό άγχος ήταν σαρωτικός,όπως και με τήν άλλη ιταλική.Την Βίρτους Μπολόνια του Τεόντοσιτς.Και με 18-5 επι μέρους σκορ έγραψε το 90-77.Δυο μόνο παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.Ο Μπέϊκον, ο οποίος πράγματι άλλαξε επίπεδο στον ΠΑΟ είχε 31 και ο “σβούρας”Πάρις Λι άλλους 22.Ο ΠΑΟ έπαιζε χωρίς το “μυαλό” του Γουόλτερς(άρρωστος)και χωρίς τον Γκριγκόνις,αλλά μοιάζει με “μηχανή” του προπονητή του Ράντονιτς και όχι ομάδα ενός παίκτη.ουτε καν του Μπέϊκον,αφού στην άμυνα γίνεται δουλειά από όλους σε απίστευτα επίπεδα.