Αρχική Αθλητικα Η τάξη στη Σουπερ Λιγκ αποκατστάθηκε και η ΑΕΚ πήρε κεφάλι-πρωτάθλημα!

Η τάξη στη Σουπερ Λιγκ αποκατστάθηκε και η ΑΕΚ πήρε κεφάλι-πρωτάθλημα!

330

Κατ αποκλειστικότητα εδω και μήνες έχουμε γράψει ότι παρά την μεγάλη διαφορά στη βαθμολογία υπερ του Παναθηναϊκού πρωταθλήτρια φέτος θα είναι η ΑΕΚ.

Το γήπεδο της ΑΕΚ θα (πρέπει να)την υποδεχτεί ως πρωταθλήτρια στο τέλος της χρόνιας γιατί…έτσι πρέπει!

Ο Παναθηναϊκός έχει καιρό αφού το δικό του γήπεδο αργεί και πρέπει η “Αγιά Σοφιά” να γεμίσει με τα διαρκείας και τα υπόλοιπα εισιτήρια.

Ο Γιοβάνοβιτς ήταν ο απρόβλεπτος παράγων.Έφτιαξε μια ομάδα που πήρε αποτελέσματα και έπαιζε τόσο καλό ποδόσφαιρο ώστε να σπάσει και το ρεκόρ των συνεχών νικών στο ξεκίνημα μιας σεζόν και να πάρει διαφορά 8-9 βαθμών ο Παναθηναϊκός.

Τα πράγματα έπρεπε και πρέπει να “ισορροπήσουν” και ήδη η ΑΕΚ είναι πρώτη στη βαθμολογία με δυο βαθμούς διαφορά.ΤΟ αήττητο του ΠΑΟ το έσπασε ανεξήγητα ο…αρχηγός του Δημήτρης Κουρμπέλης και ο…Γιοβάνοβιτς.Ο πρώτος ενώ ο ΠΑΟ είχε συντριπτική υπεροχή πήρε σε 5 λεπτά δυο κάρτες και αποβλήθηκε στο 33.Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟ συνέχιζε να έχει συντριπτική υπεροχή και ο Αστέρας αν και με 11 έπαιζε πίσω να πάρει Χ.Ανεξήγητα στο β ημίχρονο ο ΠΑΟ ταμπουρώθηκε όχι στο κέντρο,αλλά μέσα στην περιοχή του και ήταν ζήτημα χρόνου ο φοβισμένος Αστέρας να βάλει το γκολ …αποκατάστασης.Έτσι και έγινε με τελικό 1-0.

Η ΑΕΚ νίκησε δύσκολα τον Άρη με 3-0 και αφού και ο Άρης έμεινε μετά το 1-0 με 10 παίκτες.

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΟΦΗ δύσκολα με 2-1 τον ΟΦΗ που είχε προηγηθεί στο Καραϊσκάκης και ο ΠΑΟΚ το ίδο δύσκολα τον Λεβαδειακό με 3-2 στην Τούμπα.Το ωραιότερο…ελέυθερο ματς έγινε στα Γιάννενα.Με 1-1 στις καθυστερήσεις ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτυ και ο Νίνης που φαινόταν αβέβαιος και πελιδνός και αργός σαν πάπια πήρε τη μπάλλα να το χτυπήσει μην και το αναλάβει κάποιος άλλος.Χτύπησε ένα πέναλτυ σαν σε αγώνα παλαιμάχων και ο Γιαννιώτης το έπιασε.Στο επόμενο λεπτό ο ατρόμητος σταμάτησε απο την κλάση του Τσιντώτα και δεν πήρε τη νίκη σε σουτ του Οικονομίδη.