Αρχική Αθλητικα Θρύλος στο ποδόσφαιρο…θρήνος στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός!..

Θρύλος στο ποδόσφαιρο…θρήνος στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός!..

1016

Μέγας Ολυμπιακός στο ποδόσφαιρο όταν έβαλε για ΠΡΩΤΗ φορά εδώ και καιρό έξη(6) Ελληνες στην ενδεκάδα.Πάτησε κάτω την περίφημη Αϊντχόβεν 4-2.Αθλιος Ολυμπιακός στο μπάσκετ κατέρρευσε μετά το πρώτο δεκάλεπτο και διαλύθηκε στην Πόλη από την Αναντολού με 23 πόντους διαφορά,αλλά με μόνο 53 πόντους επιθετικά…

Με τη σειρά χρονολογικά: Πρώτα έγινε ο αγώνας μπάσκετ.

Ο Ολυμπιακός με τον πραγματικό αρχηγλό του στο παρκέ τον Κώστα Σλούκα ,έκανε ένα υποδειγματικο ξεκίνημα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο 26-11!!!

Στον πάγκο ο Σλούκας,μέσα ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης.Μπλάκ άουτ ο Ολυμπιακός και το ματς στη συνέχεια είχε σκορ 62-27!!!

Δεν αντέχει σε καμία κριτική και όσο ο Σπανούλης θα διεκδικεί ουσιαστικά την αρχηγία στον Ολυμπιακό για να παίζει σε αυτή την ηλικία και να κάνει ατομικά ρεκόρ απλά ο Ολυμπιακός θα είναι το υποπόδιό του…Και οι φίλαθλοι θα αναπολούν Διαμαντίδη-Γκάλη-Γιαννάκη που μπορούσαν να παίζουν ακόμα και πήγαν στην κερκίδα …όρθιοι!!!

Στο ποδόσφαιρο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 2 Ελληνες και έφαγε ισάριθμα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.Εβαλε και δυο εκ των οποίων το ένα ο ένας (Μπουχαλάκης) εκ των δυο Ελλήνων…Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ευτυχώς ο κεντρικός μπακ της Αϊντχόβεν έκανε ένα παιδικό λάθος και πρόσφερε στον Ελ΄Αραμπί τη μπάλλα για να κλείσει το ημίχρονο 3-2.Ενα ακόμα παιδικό λάθος του ίδιου παίκτη στο επόμενο μισό λεπτό έφερε τον Καμαρά στην περιοχή με τη μπάλλα.Μόνος ο Ελ Αραμπί,αλλά εκείνος προτίμησε το επόμενο συμβόλαιό του και πήγε να βάλει γκολ απο δύσκολη θέση.Το έχασε…

Στο β ημίχρονο ο Μαρτίνς έβαλε …4 ακόμα  Ελληνες μετά τη μία ώρα παιχνιδιού και ο Ολυμπιακός θύμιζε τον Θρύλο της Ευρώπης.Ο Φορτούνης και ο Μασούρας έκαναν την Αϊντχόβεν άνω-κάτω και έβαλαν το 4-2 στο 81,ενώ Ανδρούτσος και Βρουσάϊ έκαναν καταπληκτικό παιχνίδι και ο Ολυμπιακός δεν κινδύνευσε.Το τελικο 4-2 αφήνει μέγιστες ελπίδες προκρισης.

Σε μια άλλη ματσάρα η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ διέλυσε εκτός έδρας 4-0 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ με δυο γκολ του Φερνάντζε και των Ράσφορντ και Τζέϊμς.Γκολ και ασίστε είχε και ο Μάρκους μπέργκ στην ήττα  2-3 της Κράσνοντάρ απο την Δυναμό Ζάγκρεμπ,ενώ η Μίλαν πήρε 2-2 στο Βελιγράδι απο τον Αστέρα όταν εκείνος έμεινε με 10 παίκτες