Αρχική Αθλητικα Νέα σερι ήττα του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα.

Νέα σερι ήττα του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα.

793

Τη δεύτερη ήττα στην έδρα του γνώρισε ο Ολυμπιακός με το πρόσωπο του “κακού του δαίμονα” εις διπλούν.

Ηταν και η Αναντολού  Εφες και ο Σέην Λάρκιν,ο οποίος επανήλθε απο τον τραυματισμό του και ήταν κρύος μέχρι τα 3/4 του αγώνα.Στο τέλος και καθώς ο Ολυμπιακός ανέβαινε γιοα να περάσει μπροστά στο σκορ ο Λάρκιν με δυο τρίποντα πολύ δύσκολα τον έριξε στο καναβάτσο.Ο Ολυμπιακός ήθελε το “κάτι” και δεν το βρήκε σε όλο τον αγώνα καθώς και στα 4 δεκάλεπτα πάλευε κοντά στο σκορ,αλλά για λίγο δεν έφτανε στην πηγή.Στο ημίχρονο έχανε με 6 πόντους μοιρασμένους αν τρεις σε κάθε 10λεπτο,στο δεύτερο ημίχρονο είχε ένα ισόπαλο δεκάλεπτο και το τελευταίο με ένα πόντο μπροστά. Τελικό σκορ 84-79.

Να σημειωθεί ότι στο γήπεδο βρέθηκε και χειροκρότησε προσπάθειες του Ολυμπιακού ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 7 (2), Σπανούλης 6 (2), Σλούκας 10 (1), Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 5 (1), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 6 (1), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 7 (1), Έλις 8, ΜακΚίσικ 10

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 15 (3), Μπομπουά 15 (3), Σίνγκλετον 7 (2), Μοερμάν, Πλάις 6, Μίτσιτς 20 (2), Άντερσον 2, Ντάνστον 8, Σιμόν 11

Στα άλλα ματς η Μπάρτσα του Σάρας που πάει περίφημα σε αντίθεση με τη Ρεάλ νίκησε την Μπασκόνια εκτός έδρας με 72-71 με εντελώς ισορροπημένα 10λεπτά στον πόντο,ενώ η Χίμκι νίκησε αυτή τη φορά στην έδρα της τον Ερυθρό Αστέρα μ3 83-77.