Αρχική Αθλητικα Ο ΠΑΟ νίκησε στο “ντέρμπι” τον ΠΑΟΚ.Αρχίζουν αγώνες κατάταξης με Ολυμπιακό πρωταθλητή.Μέγας...

Ο ΠΑΟ νίκησε στο “ντέρμπι” τον ΠΑΟΚ.Αρχίζουν αγώνες κατάταξης με Ολυμπιακό πρωταθλητή.Μέγας Γιάννης…

1493

Στις ΗΠΑ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι συνεχώς στην κορυφή της επικαιρότητας θετικά.Ξημερώματα Κυριακής έκανε το 24ο τριπλ νταμπλ και η ομάδα νίκησε στην Ουάσιγκτον τους Γουϊζαρντς.Ετσι εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα για τα πλεϊ όφς.

Στην Ελλάδα είχαμε τελευταία αγωνιστική στη Σουπερ(ο Θεός να την κάνει σούπερ…) και ντέρμπι στη Λεωφόρο.

Ευτυχώς για τον ΠΑΟ(5ος),δυστυχώς για τον ΠΑΟΚ(4ος) υπήρχαν αναγκαστικά λόγω τραυματισμών,στο γήπεδο αυτοί που δεν γεμίζουν το μάτι του παππουλάκου Μπόλονι, ο οποίος έκλεισε προχθές τα 68 και βαδίζει(να τα χιλιάσει)στα 69.Υπήρχε ο Χατζηγιοβάνης και ο Βιγιαφάνες.Αυτοί είχαν τη μία μετά την άλλη τις προσβολές από τον Μπόλονι.Οι δυο έκοβαν και έραβαν και ο ΠΑΟ χωρίς καλό παιχνίδι στο π΄ρωτο ημίχρονο ήταν μπροστά με τον επίσης “αχρηστο” για τον παππουλάκο Μακέντα.Στο β ημίχρονο μόνος με τον τεραμτοφύλακα ο Εγκμπακοτός πλάσσαρε πάνω στον τερματοφύλακα,αλλά  ήταν εκεί ο Ιωαννίδης και έκανε το 2-0.Σχεδόν αμέσως ο ΠΑΟΚ απο διαδοχικά λάθη της άμυνας του ΠΑΟ έκανε το 2-1 με τον Σβιντέρσκι

Ο Ολυμπιακός(1ος) έπαιξε απέναντι στον Κούγια με 7 Ελληνες στη τελευταία της βαθμολογίας Λάρισα.Για πρώτη φορά τα τελευταία …5 χρόνια!Και κέρδισε άνετα με 3-1 με γκολ των  Χασάν,Ανδρούτσου και Ελ Αραμπί.Ο Αρης(2ος) με γκολ του Μήτρογλου από το 6ο λεπτά κέρδισε τον ΟΦΗ που τερμάτισε προτελευταίος.

Η ΑΕΚ(3η) ξανά σε κακό παιχνίδι με 2-3 Ελληνες σε όλο το παιχνίδι(όσους είχαμε συνολικά και στο ματς ΠΑΟ-ΠΑΟΚ…)έχασε και στο Βόλο(7ος) 1-0 απο γκολ-πέναλτυ του Δουβίκα

Μεγάλο παιχνίδι και πάλι απο τον φορμαρισμένο “Αγιαξ” της Ηπείρου.Με γκολ του Μπρένερ και σταθερή πλειοψηφία Ελλήνων στο γήπεδο ο ΠΑΣ-Γιάννινα κέρδισε στην Τρίπολη τον 6ο της βαθμολογίας Αστέρα  και τερμάτισε στην κανονική περίοδο στην 8η θέση,πίσω απο τον Βόλο.

Ο 9ος Αοπόλλων Σμύρνης κέρδισε τον 12ο Παναιτωλικό με γκολ του Σλίβκα και προσπέρασε στην βαθμολογία με ισοβαθμία(28) τον 10ο Ατρόμητο, ο οποίος ήρθε ισόπαλος με τη Λαμία που τερμάτισε στη 10η θέση.

Τώρα θα έχουμε πλέϊ οφς για τους 6 πρώτους και πλάϊ άουτ για τους 8 στο κάτω μέρος της βαθμολογίας.Υποβιβάζεται ο τελευταίος μετά από αυτά τα παιχνίδια και παίζει μπαράζ με τον δεύτερο της Φουτ μπολ Λίγκ ,η οποία συνεχίζεται ο προτελευταίος.