Αρχική Αθλητικα Οι μεγάλοι(ποδόσφαιρο-μπασκετ) προκρίθηκαν ο Παναθηναϊκός έμεινε στον πάτο της Ευρωλίγκα!

802

Ο Παναθηναϊκός αποχαιρέτισε με “αξιοπρεπή” ήττα  93-86 από την ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη στη Μόσχατην Ευρωλίγκα και τερμάτισε για πρώτη φορά στην ιστορία της Ευρωλίγκας τρίτος από …το τέλος.Στην 16η θέση.

Στην 8άδα για μια θέση στο φάϊναλ φόρ θα παίξουν  Μπαρτσελόνα-Φενέρ,ΤΣΣΚΑ-Ρεάλ,Εφες-Ζενίτ,Αρμάνι-Μιλάνο.

Στο Τσάμπιονς Λίγκ η Ρεάλ με αμυντική προσήλωση και αρκετή έως μεγάλη δυσκολία κράτησε το 0-0 στο Ανφιλντ από τη Λίβερπουλ και πήρε την πρόκριση.Στο Ντόρτμουντ η Σίτυ πήγε να κερδίσει,όπως είχε πει μετά το 2-1 στο πρώτο ματς ο Πεπ Γκουαρντιόλα.Και πράγματι παρότι βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω με 1-0 και φάσμα αποκλεισμού στο δεύτερο με γκολ των Μαχρέζ και Φόντεν νλικησε 2-1.

Στην τετράδα προκρίθηκαν πιο δύσκολα χθες η Μπάγερν με την Τσέλσι.ΟΙ Βαυαροί νίκησαν στο Παρίσι την παρεά των Νεϊμάρ και Εμπαπέ  με 1-0,αλλά το δεύτερο γκολ αν και το πάλεψαν καλά και γερά δεν ήρθε και έτσι το 3-2 του Μονάχου τους απέκλεισε.Με το ίδιο σκορ νίκησε στο Λονδίνο την Τσέλσι η Πόρτο,αλλά κι αυτή ήθελε ένα ακόμα γκολ για να πάει παράταση και να προκριθεί.Η πρόκριση της τσελσι ήταν πιο άνετη αφού το γκολ της Πόρτο μπήκε στο 94…