Αρχική Αθλητικα Φοβερά ντέρμπι στην Ευρώπη-καραγκιοζιλίκια στο επιτηρούμενο ελληνικό ποδόσφαιρο

Φοβερά ντέρμπι στην Ευρώπη-καραγκιοζιλίκια στο επιτηρούμενο ελληνικό ποδόσφαιρο

739

Από τη μία  τα ματς της Σίτυ με την Λίντς και αργότερα της Μπάγερν και το κλασσικό ντέρμπι Ρεάλ-Μπαρτσελόνα.

Από την άλλη τα συνεχόμενα καραγκιοζιλίκια στο  μόνο επιτηρούμενο ως διεφαθρμένο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η Σίτυ έχασε στο γήπεδό της από τη Λίντς με 2-1 και αν νικήσει η Γιουναίτεντ την πλησιάζει στους 8 βαθμούς.Είχε χάσει με 5-2 πάλι στο γήπεδό της από την ουραγό Μπρόμγουϊτς.Ουδείς σκέφτηκε κάτι διαφορετικό από το γεγονός ότι το αγγλικό γιαυτά παραμένει το σημαντικότερο πρωτάθλημα στην κόσμο.Ο αδιάφορος μπορεί να τσακίσει τον  ενδιαφερόμενο στο γήπεδό του και να του στερήσει πρωτ΄θαλημα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.Το έπαθαν αρκετές ομάδες και η τελευταία ήτνα η Αρσεναλ.

Στη Γερμανία το πρώτάθλημα έχει ακόμα 6 αγωνιστικές και η Μπάγερν είναι μπροστά με 5 βαθμούς.Τρεις ισοπαλίες να φέρει με …άσχετους μπορέι να το χάσει.Εφερε μία σήμερα με την …άσχετη ουνιόν βερολίνου,η οποία ισοφάρισε στο Μόναχο στο 86.

Στο κλασσικότερο ντέρμπι της Ευρώπης κάτω απο συνεχή βροχή η Ρεάλ προηγήθηκε με 2-0 στο 32 με γκολ των Μπενζεμά και Κρόος.

Στο β ημίχρονο η Μπαρτσελόνα έβαλε έναν 18χρονο τον Μιγκέζα,από τις ακαδημίες της.Μείωσε το σκορ σε 2-1.Στο 90 αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κασεμίρο και στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων η Μπαρτσελόνα κέρδισε φάουλ αρκετά μακριά.Προωθήθηκε και ο τερματοφύλακας Τερ Στέγκεν.Στα 5 δεύτερα πριν το τέλος των καθυστερήσεων ο 18χρονος έπιασε ένα πολ.ύ δύσκολο σουτ και ο Κουρτουά δεν είδε τίποτα.Ομως για καλή τύχης της Ρεάλ η μπάλλα κόντεψε να σπάσει το οριζόντιο δοκάρι.Ξαναγύρισε και ο τερ Στέγκεν βρέθηκε στη θέση από την οποία ο τερματοφύλακας του Αστέρα Παπαδόπουλος έβαλε το γκολ της ισοφάρισης με τον Παναθηναίκό.Πήγε να σουτάρει,αλλά τον μπέρδεψε-εμπόδισε  ένας συμπάικτης του και χάθηκε η μπάλλα.τΕΛΙΚΌ 2-1.Η Ρεάλ στην κορυφή αν δεν νικήσει την Κυριακή στη σεβίλλη την ισχυρή Μπέτις η Ατλέτικο.

Στην Ελλάδα βλέπουμε διάφορα και σκεφτόμαστε εντελώς διαφορετικά.Διαφθοράς ένεκα.Αίφνης η Λάρισα έγινε γίγας και νίκησε στο Περιστέρι τους περιπατητές του Ατρομήτου.Ετσι ανέβηκε μια θέση πάνω απο τον υποβιβασμό ,στον οποίο τώρα πάει φουλ ο Παναιτωλικός,ο οποίος έχασε καθαρά στο βόλο3-1

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος και πήρε ισοπαλία 0-0 στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο ΜΠακασέτας και ο Παυλίδης και ο Ρότα και ο Μαυροπάνος ήταν βασικοί στις ομάδες τους Τραμνζοσπορ,Βίλεμ.Φορτούνα και Στουγκάρδη.Ισοπαλία η πρώτη και 4η,ήττα 4-0 η δεύτερη και πάει για υποβιβασμό κάζο για την Φορτούνα.Εμεινε με 10 πάικτες στο 50 και δέχθηκε γκολ στο 58.Εβαλε μέσα τον Εμμανουηλίδη του ΠΑΟ και εκείνος ισοφάρισε στο 85.Ομως στο τελευταίο λεπτό και στις καθυστερήσεις έφαγε άλλα δυο γκολ.Ο Μαυροπάνος έγιεν αλλαγή και στο 85 η Ντόρτμουντ έβαλε το νικητήριο 3-2…

Η Παρί δίελυσε 4-1 εκτός την Στρασμπόυρ και η Μαρσέϊγ με 10 παίκτες κέρδισε εκτός 3-2 την Μονπελιά,η οποία όμως ισοφάρισε στιε καθυστερήσεις