Αρχική Αθλητικα Προβάδισμα τίτλου η Σίτυ,πρόκρισης για Γιούβε και Ντόρτμουντ

Προβάδισμα τίτλου η Σίτυ,πρόκρισης για Γιούβε και Ντόρτμουντ

774

Η Γιουβέντους και η Ντόρτμουντ πήραν προβάδισμα για πρόκριση στο Τσάμπιονς λίγκ και η Μάντσεστερ Σίτυ του Γκουαρντιόλα πήρε σοβαρότατο προβάδισμα τίτλου στην Αγγλία.

Η Σίτυ νίκησε εκτός έδρας την Εβερτον του Κάρλο Ατζελότι με 3-1 (Φόντεν,Μαχρέζ,Σίλβα τα γκολ της)και αποσπάστηκε 10 βαθμούς(56-46) από τις ισόβαθμες στη β θέση Γιουνάίτεντ και Λέστερ.Στην τέταρτη θέση ισοβαθμούν Τσέλσι και …Γουέστ Χάμ με 42 και ακολουθεί η Λιβερπουλ με 40.

Στη β κατηγορία η Νόριτς με τον Γιαννούλη αναντικατάστατο νίκησε ξανά εκτός την Κόβεντρι και αποσπαστηκε  4 βαθμούς απο την Μπρέντφορντ και 5 απο την Σουόνσι ,η οποία όμως έχει δυο ματς λιγότερα.

Στο Τσάμπιονς Λίγκ η Πόρτο πήρε σοβαρό προβάδισμα βάζοντας δυο γκολ στο πρώτο λεπτό κάθε ημιχρόνου.Η Γιούβε με τον Κιέζα μείωσε στο 81 και πήρε εκείνη το σοβαρό προβάδισμα αφού χρειάζεται μόνο ένα γκολ στην έδρα της.

Η Ντόρτμουντ νίκησε στην Ισπανία την Σεβίλλη με 3-2 και δυο απο τα γκολ ο Χάαλαντ.