Αρχική Αθλητικα Επικές νίκες για Τσιτσιπά-Σάκκαρη στο Παρίσι και Λαύριο επι του ΠΑΟ!

Επικές νίκες για Τσιτσιπά-Σάκκαρη στο Παρίσι και Λαύριο επι του ΠΑΟ!

768

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς φαινόταν ότι δεν θα μπορούσε να κερδίσει τον “μίστερ Ασο”,δηλαδή τον 35χρονο Αμερικανό Τζων Ισνερ Νο34 στο ταμπλώ του τένις.Εχασε το πρώτο σετ και ο Ισνερ φαινόταν ανίκητος στο τρομερό σερβίς του με το οποίο σε έναν μνημειώδη αγών που κράτησε 6 ώρες πριν 11 χρόνια (τότε ήταν στην ηλικία του Τσιτσιπά…)στο Γουίμπλεντον είχε κάνει …113 άσους σε παιχνίδι με τον μετέπειτα εξαφανισθέντα Μαχού.

Ο Τσιτσιπάς,άξια Νο 5 στο ταμπλώ στα επόμενα σετ έγινε γαλλικό…Κονκόρντ!Ταχύτατες αντιδράσεις,δύναμη,τεχνική και φαινόταν ότι στον πανύψηλο Ισνερ δεν βαραίνουν μόνο τα χρόνια(Ο Φέντερερ είναι μεγαλύτερος και ο Ναδάλ και Τζόκοβιτς συνομίληκοι),αλλά και η όχι καλή φυσική κατάσταση.Πήρε και τα τρια επόμενα σετ και μάλιστα το τελευταίο 6-1 βγάζοντας περίφημα χτυπήματα.Ετσι πέρασε στους 16 ενώ έχουν αποκλειστεί και ονόματα πολύ πιο χαμηλά.Ο Ισνερ είχε αποκλείσει το Νο7 του ταμπλώ Ρούμπλεφ!

Η Σάκαρη ΝΟ17 απέκλεισε το Νο14,την Βελγίδα Μέρτενς με 2-1.θΑ ΜΠΟΡΟΎΣΕ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΤΟ 2-0 αλλά έχασε απανωτές ευκαιρίες και το έχασε στο τάϊ μπρέϊκ.Θυμωμένη και σοβαρή στο τρίτο δεν άφησε περιθώρια και το κέρδισε με 6-2.

Με φοβερή ψυχή,απέναντι στον Παναθηναϊκό τα Λαύριο έδειξε ότι δεν βγήκε τυχαία δεύτερο και δεν είχε νικήσει τυχαία τον ΠΑΟ στην κανονική περίοδο.Μετά την συντριβή του με 100-72 στον πρώτο αγώνα των τελικών του πρωταθλήματος αντέδρασε και στην παράταση κέρδισε τον ΠΑΟ με 93-89.Νωρίτερα ο ΠΑΟ που ήταν κακός και ασύνδετος και χωρίς καθαρή εφαρμογή συστημάτων έχασε την ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι όταν στην ισοπαλία είχε 8,5 δευτερόλεπτα και τα σπατάλησε…