Αρχική Αθλητικα Κατέρρευσε ο Τσιτσιπάς -5η συνεχής ήττα για Αντετοκούνμπο!

Κατέρρευσε ο Τσιτσιπάς -5η συνεχής ήττα για Αντετοκούνμπο!

1026

Κατέρρευσε από την κούραση  ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον ημιτελικό του Αυστραλιανού όπεν….

Ομως πιστοποίησε εμφατικά ότι είναι και θα μείνει για καιρό στην πρώτη καλύτερη πεντάδα του κόσμου.Φανταστική επιδοση για Ελληνα και ο ίδιος δεν χάνει ευκαιρία να μιλήσει για νίκη με ελληνικά χρώματα!

Πέμπτη συνεχόμενη ήττα για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο για πρώτη φορά στην καριέρα του και φυσικά και στον ΝΒΑ.

Στο αυστραλιανό οπεν ο Τσιτσιπάς έφτασε πολύ κουρασμένος στον ημιτελικό κόντρα στον πολύ πιο ξεκούραστο ρώσο Ντανίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος είναι και δυο θέσεις(Νο4) πιο καλός από εκείνον στο παγκόσμιο ταμπλώ.

Η μεγάλη ζέστη αυτή την εποχή στην Αυστραλία βάρυνε ακόμα περισσότερο,στον ελάχιστο χρόνο πνευματικής και σωματικής ξεκούρασης που είχε μετά την μάχη 4,5 ωρών κόντρα στον περίφημο Ράφα Ναδάλ και την επική ανατροπή με 3-2.

Στα δυο πρώτα σετ ο Τσιτσιπάς είχε μόνο καλό ξεκίνημα και ύστερα έμεινε πίσω χάνοντας καθαρά με 6-3 και 6-2.

Στο τρίτο σετ προσπάθησε με όσες δυνάμεις του έμειναν,απέτρεψε ένα καθοριστικό μπρέϊκ στο 3-1 και το έκανε 3-2 και με τρια σερί σετ έκανε το 4-3 υπέρ του.Μαζεύοντας δυνάμεις απο το …πουθενά κατάφερε να κάνει μπρέϊκ και να κάνει θρίλερ το ματς.Ο Ρώσος  με 17 άσους έσβησε νεα μπρέϊκ πόϊντς του Στέφανου και πήγαινε έξυπνα το παιχνίδι σε πολλές μπαλλιές δεξιά-αριστερά γνωρίζοντας ότι θα δυσκόλευε πολύ τον κουρασμένο Στέφανο

Ο Τσιτσιπάς έκανε  με ωραίο τρόπο το σκορ 5-4 και ήθελε μπρέϊκ για να πάρει το σετ.Εφτασε στο 0-30 και ήθελε δυο πόντους για το σετ.Δεν τους πήρε και έγινε το 5-5.

Ο Μεντβέντεφ προηγήθηκε 6-5 με μπρεϊκ και τέλος του ματς μετά δυο ώρες και 10 λεπτά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσπάθησε να εμψυχώσει τους συμπαίκτες του μετά την ήττα απο τους Ράπτορς λέγοντας ότι “δεν ήρθε το τέλος του κόσμου και θα ανασυνταχθούμε και θα επιστρέψουμε νικητές”.Σε λιγότερο από 24 ώρες οι Ράπτορς ξανανίκησαν τους Μπάκς του Γιάννη με 110-96 και ο Γιάννης και πάλι βγήκε μπροστά.Είχε καλή απόδοση και είπε ότι θα βρει η ομάδα τους δυνάμεις να επιστρέψει σε νίκες καθώς μετά την 5η συνεχόμενη ήττα τους οι Μπάκς βγήκαν απο την 8άδα.